Närliggande information och relaterade länkar

Du är här:

Idédagar 2010

Nu är det dags att boka in 1-3 oktober i kalendern. - Vi är mycket glada att få komma tillbaka till Farsta församling och Söderledskyrkan med Ideellt forums nationella idédagar.

Axplock ur programmet

En tryckt folder kommer att delas ut tillsammans med Kyrkans tidning 24 juni. Den finns att ladda ner i e-version här
Anmälningswebben hittar du här 

Inledningsföredrag

Att våga släppa taget
Det blir en inspirerande föreläsning om frivillighet i en ny tid. Mikael Mogren tar oss med på färd in i sina erfarenheter av att arbeta med frivilliga. Fast helst använder han begreppet förtroendeanställda. Från Harvard har han en gedigen utbildning i att leda anställda utan lön. Just nu undervisar han i dogmatik vid Teologiska protestantiska fakulteten i Paris.

Huvudföredrag


Uppenbara för oss dit dops hemlighet: ett enda vatten och en enda mänsklighet.
Huvudföredraget vid idédagarna 2010 blir en teologisk tolkning av uppdraget att vara kyrka i vår tid. Anna-Karin Hammar är stiftsadjunkt i själavård, TD i systematisk teologi

En ny programpunkt...

 för i år är ”tre böcker – en författare”. Det är Verbum som presenterar tre nya böcker och en av författarna är på plats och preesenterar sin egen bok. Det blir en möjlighet att botanisera bland aktuella och givande böcker när det gäller frivillighet och församlingsliv.

Lördagen fylls med seminariepass under eftermiddagen. Som deltagare hinner man delta i två olika seminarier. Bland seminarierna i år märks ett par med tydlig lokal prägel. Goda exempel som man kan inspireras av och göra till sitt eget så att det passar sitt eget sammanhang. Det blir också seminarier runt bibelbruk och delaktighet. Ideologiskt seminarium om kyrkosyn och församlingssyn, inspiration för utbildningar för att leda ideella medarbetare.
Just nu läggs pusslet och vi hoppas att det blir ett rikt program som passar både ideella, förtroendevalda och anställda.

De olika programpunkterna inramas av gudstjänster och andakter, musik och tillfällen att möta nya människor.

I början av juni är allt klart och mer information kommer att finnas här på hemsidan. I mitten av juni är foldern tryckt och det kommer att gå att anmäla sig.

Varmt välkommen!

 

Tipsa en vän Dela och bokmärk..